2015. január 28., szerda

A Magyar Kerékpározás Története II.

"Innen számítjuk a kerékpársport kezdeteit...
Az első versenyeket velocipédeken rendezték. A körülményes felszállás, egyensúlyozás és bukásveszély miatt a magaskerekű kerékpár közlekedési eszközként nem is terjedt el: csupán sporteszköz maradt. Nagyobb európai városokból ki is tiltották őket, mivel használói nemcsak magukra, de a többi közlekedőre is komoly veszélyt jelentettek. A velocipéd többé-kevésbé fékezhetetlen volt, így a kerekesek pisztolyt hordtak maguknál, amivel az útjukba került kóbor kutyákat egyszerűen lelőtték.

A kerékpármechanikában 1868-1870 között ment végbe a nagy forradalom: ekkora jelent meg az első lánchajtásos, két egyforma méretű kerékkel rendelkező szerkezet, mely pneumatikus gumival csillapította az akkortájt igencsak rossz minőségű utak okozta bántalmakat. Ez lendületet adott a kerékpár szélesebb körben történő elterjedésének. A „biztonsági kerékpár” feltalálójának személye vitatott: ami biztos, hogy egy bizonyos Guilmet nevű úr gondolt először a lánchajtásra. Humber a rombuszvázra, Surinay a golyóscsapágyra és persze a jól ismert Dunlop gumitömlőre.

Ha már adott a biztonságos kerékpár és egyre terjed mint közlekedési eszközt, akkor elkerülhetetlen, hogy az ember ne űzzön sportot belőle. A technikai oldala hamar teljesült: már az 1880-as években létezett 9-10 kg tömegű versenykerékpár! Mialatt a versenysport terén Franciaország büszkélkedhetett a legnagyobb fejlődéssel, meglepő módon 1880-ban Angliában alakult meg az első nemzeti kerékpáros szövetség. Az ICA 1893-ban Chicagóban rendezte az első bajnokságot. Nyolc évvel később alakult meg a mai napig fennálló Nemzetközi Kerékpáros Szövetség, az UCI. 1900-ban rendezték meg az első világbajnokságot, amin három számban három francia diadalmaskodott. Őket szivárványszínű trikóval jutalmazta a szövetség, ami a mai napig hagyomány maradt."




(forrás: BikeMag magazin, http://bikemag.hu/alapismeretek/porfelholovagok-a-magyar-kerekparozas-tortenete-az-elso-vilaghaboruig)

2015. január 27., kedd

A Magyar Kerékpározás története I.

"Új sorozatot indítunk a (…) , melyben a II.világháború előtti magyar kerékpározás történetét próbáljuk vázlatosan feldolgozni és elétek tárni. Az izgalmas pillanatok és fordulópontok felidézéséhez a téma elismert szakértőjének, Baranyec András, segítségét kértük, illetve a 100 éves millenáris emlékére kiadott könyvre (A Magyar Sport Bölcsője) támaszkodtunk. A képanyag a Népstadion területén található Sportmúzeum archívumából származik. Reméljük, hogy (…) sorozatunk hozzájárul ahhoz, hogy közismertté váljon a tény: a kerékpározásnak Magyarországon a századfordulótól egészen a második világháborúig nemzetközileg elismert kultúrája volt és sokáig a versenysportban is tisztességesen helytálltunk.

Legjobb ha (…) Ádám és Évánál kezdjük! A kerékpár alapja a kerék, amit 5000 évvel ezelőtt találtak fel. A XV-XVI. században bukkant fel először az emberi erővel hajtott kerekes masina gondolata. A történészek sokat vitatkoznak arról, hogy valóban Leonardo da Vinci agyában fogant-e meg a lánchajtás gondolata, de az már elvitathatatlan, hogy 1816-ban a német Karl Friedrich von Drais báró egy kétkerekű futógépen múlatta unalmas napjait hatalmas birtokán. Ezt a szerkezetet az utókor drasina néven emlegeti. A legnagyobb újítás az volt, hogy a járművön kormányszerkezet volt, mely megkönnyítette az irányítást. Mellesleg egy 2,4 méter hosszú 22 kg tömegű és 30”-os kerekű „hobbi lóról” beszélünk, ami leginkább a lejtőkön jelentett előnyt a normális gyalogláshoz képest. Drais követői vasból építették meg saját „műlovukat”, majd 1853-ban egy Fischer nevezetű úriember, illetve mások szerint két évvel később a francia Michaux pedált szerelt az első kerék tengelyére, mellyel a szerkezet már komolyan kezdett hasonlítani a későbbi kerékpárokra.
A sebesség növelése érdekében először a meghajtott kerék méretét növelték. Így keletkezett a magas kerékpár, melynek kerekeire már tömör gumit szereltek. (Előtte sima fakeréken rázatták magukat a pionírok!)"



(forrás: BikeMag magazin, http://bikemag.hu/alapismeretek/porfelholovagok-a-magyar-kerekparozas-tortenete-az-elso-vilaghaboruig)

2015. január 26., hétfő

Játék hírek

Mivel döntetlennel zárult a Tweed minta felismerő játékunk ezért készítettünk egy mindent eldöntő feladványt, hogy a két nagyon jó játékos közül eldöntsük, ki lesz az az egy Tweed szakértő!

Ezen a linken eléritek ezt az Igaz-Hamis feladványt, ami eldöntötte, hogy a két lány közül ki a végső nyertes! - Lehet töltögetni :) https://docs.google.com/forms/d/1mQ61THvAthF1GRPDnORZTFyi3y_JMJ1V0wKizocFGLw/viewform?c=0&w=1

Egy hajszálon múlt, hogy újra ne döntetlen szülessen, de végül Kepka Évának gratulálhattunk, aki a következő április 11-ei eseményünkön fogja átvenni elismerő díját!


Hamarosan újabb játékot indítunk kerékpár témában! Érdemes figyelni oldalunkat!
https://www.facebook.com/tweedrunbudapest

Ha tetszik az oldal, kövess minket és ajánld másoknak is:

Megfejtések


2015. január 8., csütörtök

Decemberben történt...

Karácsony előtt tippeket adtunk, hogy mit kérhettek a Jézuskától és megkérdeztük tőletek, felismeritek-e a Tweed szövet mintáit? Több helyes megfejtés született és volt olyan, akitől minden nap nagyon pontos válaszokat kaptunk! Neki egy kis ajándékkal is kedveskedünk! Ennek köszönhetően jövőhéttől újabb játékot indítunk, ahol megmutathatjátok Tweed minta tudásotokat!
Érdemes figyelni az oldalt! :)
facebook.com/tweedrunbudapest